Školní vzdělávací program (ŠVP)

Osm svobodných umění

Ve školních vzdělávacích programech se školy zavazují k naplňování hlubších cílů, než je jen vyučování obvyklých předmětů. V jazyce školních programů se v této souvislosti mluví o kompetencích, resp. skupinách kompetencí, na AG používáme i staré osvědčené slovo umění (v analogii k sedmi svobodným uměním středověkého trivia a kvadrivia). Snaha o osvojování těchto umění prostupuje v ideálním případě osnovami všech předmětů. Přidává školní činnosti další rozměr a pomáhá propojovat práci v jednotlivých předmětech. Protkává osnovu vyučovaných předmětů stejně jako útek protkává osnovu na tkalcovském stavu. A vytváří tak pevnou a pestrou tkaninu školní činnosti, která je pro danou školu charakteristická a kterou se odlišuje jedna škola od druhé.

Stát předepisuje školám pro jejich školní programy šest takových umění / kompetencí, naše škola k nim přidává ještě další dvě, protože je považujeme za nezbytná. Pěstujeme tak u svých žáků: 1) umění učit se, 2) nebát se problémů, 3) domluvit se, 4) žít i pro druhé, 5) ctít svůj stát, 6) prosazovat se vlastní prací, 7) nelekat se otázek po smyslu existence, 8) nezatracovat určitý kulturní přepych.

Naše škola je křesťanská. Nemyslíme si proto, že by nejhlubším smyslem naší činnosti mohlo být osm různých umění / cílů / kompetencí, která by už neměla hlubší zdůvodnění, která by postrádala společný kmen, společný základ. A tak jako výchozí bod všech osmi umění a veškeré naší činnosti zdůrazňujeme v našem programu křesťanství a křesťanskou tradici. Z toho důvodu má také každé z osmi svobodných umění za patrona jednoho z našich světců.

Značkou naší školy, spjatou i s programem Osm svobodných umění, je obrázek uhánějícího spřežení. Spřežení symbolizuje celou školu a její pohyb vpřed. Koně pádící bok po boku stejným směrem vyjadřují nutnost spolupráce všech, kdo ke škole patří: učitelů, žáků, technického personálu, rodičů. Postava vozataje znázorňuje křesťanství, jímž je spřežení řízeno a sjednocováno. Antická stylizace kresby odkazuje úmyslně k době, kdy Kristus pobýval mezi lidmi.

Školní heslo "Vítr (Duch) vane, kam chce" je věta převzatá z Janova evangelia (3, 8) a skrývá v sobě podobnou informaci jako logo: nad veškerým naším usilováním stojí Bůh (Duch svatý).

Text ŠVP je členěn do dvou souborů: vlastní program (46 stran) a osnovy jednotlivých předmětů (430 stran).

Články k tématu Školní vzdělávací program (ŠVP)

Obrázek k článku Život v akvarijním filtru

V týdnu před prázdninami a po prázdninách jsme se čtyřmi skupinami septimánů postupně pomocí mikroskopů prozkoumávali, kteří živočichové žijí v našich akváriích, aniž bychom je zaregistrovali vlastním zrakem.

Obrázek k článku Jugend debattiert – výsledky školního kola

21.3. 2023 proběhlo na AG školní kolo soutěže "Jugend debattiert".

Obrázek k článku 2.A a 2.B na lyžích

Na přelomu února a března se sekundy A i B vypravily na týden do Jizerských hor, a to konkrétně do ubytovny Semerink v Janově nad Nisou.

Obrázek k článku Chemická olympiáda

V týdnu před jarními prázdninami se odehrály dvě akce související s chemickou olympiádou...

Obrázek k článku Zážitková první pomoc

Ráno třída 7.B neseděla ve svých lavicích v budově Arcibiskupského gymnázia jako obyčejně.

Obrázek k článku Fête de la Chandeleur, palačinky v Arcig, 17. 2. 2023

Letos se na AG opět konečně po kovidové pauze obnovila tradice palačinek v období Epiphanie, Hromnic.

Obrázek k článku Postup do celostátního kola Matematické olympiády

Markéta Kalendová ze septimy A a Veronika Menšíková z kvinty B postoupily do celostátního kola Matematické olympiády, které se odehraje v březnu ve Zlíně.

Obrázek k článku Lyžák kvinty A&B – expedice Alpy

Ve čtvrtek 9. února v nočních hodinách startuje z Náměstí Míru autobus naložený lyžařským vybavením a studenty kvint Arcibiskupského Gymnázia. Po více než sedmi hodinách cesty dosahuje cíle – skiareál Goldeck v rakouských Alpách. A hned se jde na svah!

Obrázek k článku Dojmy a skvělý výsledek ve Fyziklání

V pátek 10. 2. jsme společně s paní profesorkou Cvachovou vyrazili do PVA Letňany, kde se konalo Fyziklání. Jedná se o největší prezenční fyzikální soutěž v Evropě pořádanou studenty vysokých škol (zejména MFF UK) otevřenou středoškolákům z celého světa. Měli jsme tak možnost změřit své síly s týmy z Indie, Itálie, Polska, Rumunska nebo dokonce i Filipín.

Obrázek k článku Fyziklání 2023

Nevíte co je to Fyziklání? Teď už to budete vědět díky našim studentům!

Stránky