Normandie – nejen po stopách Clauda Moneta
V neděli 19.6 ve 13.00 na náměstí Míru započala naše fantastická výprava do Normandie. Zbytek dne i celou noc jsme strávili v autobuse. Moc jsme toho nenaspali (vyjma těch šťastlivců, co si rozložili spacáky v uličce).
V pondělí v 6 hodin ráno jsme dorazili na naší první zastávku - katedrální město Bayeux. Navštívili jsme zdejší hřbitov vojáků, kteří padli za vlast při operaci Overlord. Poté katedrálu a muzeum (ve kterém se mimo jiné nachází skoro 70 metrová tapiserie). Tapisérie z Bayeux patří k nejcennějším památkám středověkého umění. Zobrazuje ovládnutí Anglie normanským vévodou Vilémem Dobyvatelem včetně slavné bitvy u Hastingsu v roce 1066. Jedná se o výšivku, která neuvěřitelně živě zobrazuje dějinné události.
Odpoledne jsme se věnovali kresbě a samostatnému objevování. A věřte, že v tomhle skvělém městečku bylo hodně co objevovat. Není sice nijak veliké, ale to mu dodává spolu s drobnými kamennými domky, které často zdobila spousta květin, milou a přátelskou atmosféru.
V úterý jsme jeli do Mont Saint-Michael, což je úchvatné město, které při odlivu obklopuje písčitá pláž, při přílivu se zas tyčí nad mořem jako hrad z nějaké legendy. Jeden by skoro čekal, že se na něj z poza rohu vynoří hypogryf nebo víla. Ale člověk k tomu, aby v něm město zanechalo magický dojem, kouzla nepotřebuje.
Saint-Malo bylo naší další zastávkou, na které se někteří i vykoupali. Ačkoliv byla voda ledová, stálo to za to. Na pláži jsme se také museli bránit nebojácným rackům, kteří se nám opakovaně pokoušeli ukrást oběd. Po nákupu večeře jsme se vrátili do našeho hotelu a ukázali si naše dosavadní výtvory – ač někteří byli méně ochotní :).
Ve středu v 7.30 jsme po snídani odjeli z naší Formule (jméno hotelu) do Avranches. Cestou jsme se zastavili na několika významných historických místech – konkrétně na útesu Pointe du Hoc a na plážích vylodění v Normandii, jimiž byla Omaha, Juno a Gold beach. Nevynechali jsme ani Pegasus bridge, na kterém probíhala jedna z klíčových bitev onoho 6. června roku 1944.
Navštívili jsme také muzeum při americkém hřbitově.
V městečku Arromanches jsme malovali pobřeží, obědvali a užívali si krásné slunečné odpoledne. Večer jsme dojeli do nové Formule v Le Havre (nejvtipnější na tom bylo, že pokoje na obou hotelech byly skoro identické).
Ve čtvrtek jsme navštívili Étretat, což je místo, kde Claude Monet vytvořil některé ze svých nejznámějších děl. Vůbec se mu nedivím, že si ho pro svou tvorbu vybral - pohled na majestátní skály, útesy a divoké moře na pozadí světle modré oblohy byl opravdu dechberoucí.
Když už jsme u Clauda Moneta, následovali jsme jeho cestu a navštívili katedrálu Notre Dame, kterou za svůj tříměsíční pobyt v Rouenu několikrát namaloval. Pokud je vám tohle město povědomé, možná to bude i tím, že zde byla v 15. století upálena Johanka z Arku.
V pátek, jsme vstali obzvláště brzy - v 5.00 a odjížděli o tři čtvrtě hodiny později. Naším posledním cílem byla Paříž. Tam jsme, jak jinak než po typické francouzské snídani na Champs-Élysées, navštívili světově známé památky: Vítězný oblouk, Eiffelovu věž a zahrady u Louvru.
Naší poslední zastávkou bylo Musée d'Orsay, krásné muzeum (s krásnými lidmi :), které se nachází v budově bývalého nádraží na břehu Sieny. Když jsme viděli některé z Monetových obrazů, které jsme se pokoušeli napodobit, vzpomínali jsme na útesy v Etrétat a katedrálu v Rouenu. Potom jsme jeli i metrem, které na to pražské rozhodně nemá. Pokud se tedy nevyžíváte v mačkání se jako sardinky.
Paříž je ale vážně nádherná. Šarmem, kterým je charakteristická, opravdu nešetří. I když to pro některé nebyla první návštěva tohoto velkolepého města, všichni jsme si hlavní město Francie moc užili. No a pak už jsme frčeli domů...
Na závěr bychom chtěly říct, že se nám celý zájezd do Normandie moc líbil. Každý jsme tento týden zažili trochu jiné věci, ale všichni si odnášíme skvělé vzpomínky. Také moc děkujeme paní profesorce Peterkové, Svobodové a Šmelhausové, panu průvodci Mírovi a oběma řidičům za jeho realizaci a úžasné provedení.
Zoe Lansu a Eva Loneková, 4.A