Kunsthalle – projekt na pomezí fyziky a výtvarky
V primě jsme navštívili výstavu Kinetismus v Kunsthalle na Malostranské. Výstava se týkala světla, pohybu a umění. Viděli jsme mnoho fantastických děl od umělců z celého světa. Na toto téma jsme pak ve skupinkách dělali projekty inspirované právě touto výstavou.
Celkově jsme na to měli měsíc a půl. K projektu si každá skupinka připravila prezentaci. Všichni vytvořili mnoho zajímavých projektů, např. elektrickou hračku se zvukovým doprovodem, pohybující se světelnou kostku, projekt s měděnou rourou dokazující Lenzův zákon, několik skupin zkonstruovalo elektromotorek – jedna skupina ho udělala jako symbolické srdce pro Ukrajinu. Nebo třeba světelný větrák a parní stroj.
Všechny vytvořené projekty jsme představili třídě. Po prázdninách, 12. září, jsme jeli znovu do Kunsthalle prezentovat naše projekty studentům z Gymnázia Jana Nerudy. Před setkáním s druhým gymnáziem jsme měli možnost projít si aktuální výstavu Půlnoc umění – cesty sběratelství. Jde o sbírku Karla Babíčka, sběratele, který v roce 1991 založil jednu z prvních privátních galerií v Praze – Behémót. Jeho sbírka zahrnuje přes 120 děl, ale stále ji doplňuje. Výstava byla moc zajímavá a velmi originální.
Po prohlédnutí výstavy jsme se setkali s kvartou z Gymnázia Jana Nerudy a navzájem si odprezentovali naše projekty. Někteří z nás si svůj projekt přinesli fyzicky. Studenti z druhého gymnázia měli také moc zajímavé a propracované prezentace a nápady. Představili nám třeba projekt 13 eggs vytvořený v počítačovém programu, který se ale bohužel nepodařilo načíst. Ukázali nám také na papíře i na počítači původně neonový nápis Savoir, který blikal tak, aby vznikla slova avoir (mít) a voir (vidět, ve francouzštině). Dále například „uchopili světlo“ a podobně. Všechny jejich projekty byly inspirovány výstavou Kinetismus, 100 let elektřiny.
Pro všechny potom bylo připraveno občerstvení, u kterého jsme měli možnost si neformálně popovídat o projektech. Navzájem jsme si vysvětlili to, co jsme u jiných prezentací nepochopili, a pak jsme se vrátili do školy. Z tohoto pondělí jsme si toho hodně odnesli a hodně se zase naučili. Můžeme asi za celou třídu poděkovat galerii Kunsthalle a profesorkám: paní profesorce Grecové a paní profesorce Peterkové, že nám tento zážitek umožnily.
Matylda Sacherová, Adéla Jůnová, Alma Duchková, 2.B