Anima (z lat. duše) – oživení neživého
Světy české animace vám dovolí nahlédnout nejen do její historie, představit nejstarší animační přístroje, ale ukáže vám i nejnovější techniky digitální animace.
21. března jsme s paní profesorkou Peterkovou, v rámci kroužku grafické techniky, navštívili výstavu Světy české animace.
Výstava představuje proces vzniku animace, různé druhy animovaných filmů i ukázky jednotlivých snímků či loutek. Je určena jak rodinám s dětmi, tak i lidem, kteří se o animaci zajímají hlouběji.
Výstava se nachází v hale č.17 v Holešovické tržnici. Prostor je rozdělen na dvě patra. V přízemí se kromě pokladny a obchůdku nachází členitý výstavní prostor zaměřený na proces tvorby animace i druhy animovaných filmů, jako například loutkových nebo počítačových. Objevíte zde i samotné dílny animátorů, jak už těch, co pracují digitálně, nebo těch, co pracují s papírem a tužkou. Můžete si prohlédnout i video ukázky z tvorby mnoha českých umělců. První patro je zase věnováno loutkám, kulisám a scénám z desítek filmů. Celá výstava je také protkána nejrůznějšími interaktivními prvky, kde si můžete vyzkoušet, jak funguje animace.
Výstavu Světy české animace pořádá organizace Art Movement a koná se od února do července. Neváhejte a stavte se!
P.S. Musím říct, že výstavu si studentky velmi užily, protáčely pohyblivé stroboskopy, zoetropy, snažily se rozpohybovat postavy z pohádek a o své dojmy se dělily v Síni slávy, kde seděly po boku nejslavnějších českých animátorů, jako byli či jsou Hermína Týrlová, Jiří Trnka, Břetislav Pojar, Karel Zeman, Jan Švankmajer, Jiří Bárta.
Anna Vitásková, 2.A
Doplnila: Martina Peterková