3D tisk - Marek Roesel

2024/2025

3D tisk a počítačový design

Viděli jste, jak 3D tiskárna vyrábí různé předměty? Věci, které ještě včera vůbec neexistovaly? Napadá vás, co by se dalo vyrobit, kdyby… kdyby… kdybyste to uměli? Chcete si postavit model rakety? Medailonek s králíčkem? Stavebnici? Katapult? Letadlo? Auto?

Chcete jednou studovat architekturu? Cokoliv praktického? Jste kutil a chcete nabrat nové dovednosti?

Pak je pro vás kroužek 3D tisku jako stvořený. Je to trošku zavádějící – většinu času se budeme učit vytvářet modely v počítači. To, že se dají také vytisknout, je tak trochu vedlejší. Technologie 3D tisku se hrozně rychle vyvíjí a za pět let se bude tisknout jinak. Ale dovednosti a koncepty při navrhování vám zůstanou.

Mladší studenti se budou učit s programem TinkerCAD, se staršími budeme pracovat ve FreeCADu nebo v jiném softwaru, ke kterému dostaneme licenci.

S mladšími studenty si budeme hlavně hrát a stavět věci, které je budou bavit, se staršími studenty se budeme učit koncepty parametrického navrhování v pokročilejším softwaru.

Jak vypadá úspěšný příběh? O víkendu zjistím, že je zapotřebí odvzdušnit topení, obkreslím si tvar, který by měl mít klíč, v pondělí ho navrhnu v programu, učitel sem tam něco poradí a soubor dá vyrobit. A já si přijdu ve čtvrtek pro klíč, který se právě zhmotnil na tiskárně.